Nowości w vendingu

  • Mus Tymbark

    Mus Tymbark to porcja pysznych owoców, podanych w lekkiej i praktycznej foemie. Są wygodną zdrową przekąską, którą możesz cieszyć się w każdej chwili - nawet w środku pracowitego dnia. 

    zobacz więcej
  • MIX SPORT POWER+

    MIX SPORT POWER+ (laskowe, migdały, rodzynki, nerkowce) 

    zobacz więcej
  • MIX SPORT VITAL

    MIX SPORT VITAL (laskowy, żurawina, rodzynki, dynia)

    zobacz więcej
  • Mieszanka studencka

    Kultowa mieszanka studencka Bakalland, to nr 1 na rynku, który od lat cieszy się nieustającą popularnością wśród konsumentów. Dzięki zawartości najlepszej jakości bakalii i orzechów, otrzymują wysokiej jakości produkt, który dostarcza niezbędnych składników odżywczych i witamin. Ta popularna forma przekąski od teraz dostępna jest w nowym, poręcznym i impulsowym opakowaniu.

    zobacz więcej
  • 4MOVE

    Napoje 4MOVE z portfolio FoodCare zawierają nie tylko cenne biopierwiastki w odpowiednich proporcjach, lecz także witaminy i niewielkie ilości węglowodanów, a dzięki temu, że ciśnienie osmotyczne izotoników 4MOVE jest zbliżone do ciśnienia osmotycznego płynów ustrojowych, napoje te bardzo szybko i skutecznie nawadniają organizm i pozwalają utrzymać odpowiednie stężenie składników mineralnych i węglowodanów.

    zobacz więcej
  • BLACK ENERGY SAMURAJ

    W portfolio marki BLACK ENERGY DRINK lidera rynku napojów energetycznych,  pojawił się nowy energetyczny napój – BLACK ENERGY SAMURAJ (puszka 250 ml), dedykowany na okres wakacyjny. Napój jest połączeniem klasycznego Energy drinka zawierającego taurynę i kofeinę z egzotycznym i intensywnym smakiem mango.

    zobacz więcej

Akrylamid w żywności — możliwe przyjęcie nowego rozporządzenia

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zorganizował ostatnio spotkanie z zainteresowanymi stronami w celu przedyskutowania wyników niedawnych konsultacji społecznych dotyczących obecnego w żywności akrylamidu substancji zanieczyszczającej pojawiającej się w kawie w wyniku procesu prażenia.

Przed konsultacjami EFSA wydawał oświadczenie, w którym stwierdziła, że „Akrylamid w pożywieniu potencjalnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka u konsumentów ze wszystkich grup wiekowych”.

Oficjalna opinia na temat akrylamidu w pożywieniu zostanie wydana w pierwszej połowie 2015 r. Po wystosowaniu ostatecznych wniosków prze EFSA Komisja Europejska omówi, na szczeblu UE, środki w zakresie redukcji akrylamidu w żywności do jak najniższych, rozsądnie osiągalnych poziomów. Komisja zasugerowała prace nad rozporządzeniem mającym na celu realizację tych założeń. Niemniej jednak można już teraz stwierdzić, że Komisja zasadniczo uważa stosowanie przez podmioty prowadzące przedsiębiorstwa spożywcze dobrowolnych środków ograniczających poziomy akrylamidu w pożywieniu za niewystarczające.